"Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý; pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca

Samhain

15. března 2014 v 14:47 | Burgus |  Keltské tradice a svátky
SAMHAIN
Konec léta

Předvečer 1. listopadu

"A hleď! V jediném okamžiku nás moře vynesou vzhůru a prach předků opět ožije"

Proroctví Merlina, Geofrey z Monmouthu

Předchůdcem dnešního Halloweenu Samhainem oslavujeme konec léta. Keltové tento svátek brali jako začátek nového roku a dle tohoto názvu se původ přisuzuje slovu Samh fuin (znamená "Konec léta") nebo podle Cormacova glosáře z devátého století slovu Gamain, které podle novodobého irského slova Geimhreadh označuje zimu.
Svátek je zasvěcen oslavováním památky zesnulých a starobylé moudrosti. Tvrdí se, že v den Samhainu je hranice mezi světem živých a světem mrtvých plně otevřena.

Strážci tohoto svátku jsou také ochránci keltské tradice, jejichž hlavou je patron všech druidů Eochaid Ollathair neboli "Otec všech" někdy přezdívaný také jako Dagda, což znamená "Dobrý bůh".
S touto slavností je velmi úzce spojována také Morrigan což je dle keltů bohyně tří podob. Badb (zabíjející), Macha (ničící) a Nemain (válčící). Jméno Morrigan je významově něco jako "Velká královna". Má destruktivní podstatu. Zjevuje se na bojištích většinou v podobě havrana nebo vrány. Odnáší mrtvé bojovníky (něco jako obdoba skandinávských valkýr). Kdyby neexistovala Morrigan nebyla by na světě rovnováha. Morrigan jej očišťuje a připravuje pro nové začátky.

Legenda o Dagdovi:
Dagda je úžasnou bytostí držící ve své ruce svůj typický kyj. Byl znám pod třemi jmény. Je vidět, jak keltové urovnávali rovnováhu tří podstat viz. Morrigan. Ona jména znějí: Aed Abaid z Ruaidu (Oheň předků z rudého kataraktu), Ruad Rofhessa (Rudé obsáhlé poznání) a Eochaid Ollathair (Otec všech třímající klíč).

Středověký spis- Žlutá kniha lecanská líčí legendu o tom, jak Dagda přišel ke svému kyji.
Dagdův syn Cermaid měl sexuální poměr s plodnou dcerou hnědého dubu Buach ni Daire Donnou a její žárlivý manžel Lugh (Spojitost se svátkem Lughnasadh) jej za to zabil. Dagda pak dal svého syna nabalzamovat, hodil si jej přes rameno a vydal se hledat lék na smrt. Cestou potkal tři muže a každý z nich vlastnil vyjímečnou věc. Kyj, plášť a košili.
"Řekni mi něco o tomto kyji!" Prohlásil Dagda
"Můj kyj má dva konce. Jeden hladký a jeden hrubý. Ten hrubý zabíjí živé a ten hladký oživuje mrtvé."

"Řekni mi něco o tom plášti!" Vyzvídal Dagda".
"Můj plášť když si někdo obleče, tak má podobu, barvu, tvar a postavu jakou si jen vymyslí."

"A co ta košile?" Zeptal se Dagda".
"Kůže toho, kterou má košile zakrývá se nedotkne žádná smůla ani žal."

Dagda věděl co má udělat a tak zabil tři muže, ale předtím ještě oživil svého syna. Cermaid okamžitě obživl a prosil, aby muže zpátky oživil. Ty mu pak půjčili svůj kyj se slibem, že jej při slunci, měsíci a moři zase vrátí. Dagda se vydal domů, kde oživil své přátele a zabil své nepřátele.
http://4.bp.blogspot.com/-Er-AsrP2q0A/Tq0E3F_0EZI/AAAAAAAABTY/az3tWqiAYnU/s1600/DSC_0918.jpg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Platonism Platonism | Web | 20. června 2015 v 9:28 | Reagovat

nebankovní půjčka online hulín 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.