"Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý; pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca

Zapovězení rytíři kulatého stolu.

7. července 2013 v 14:06 | Burgus |  Merlin
První křesťanský král Artuš. Dokonalý symbol rytířkosti a ctnosti. Ale kdo nám zaručí pravost příběhů o něm, kouzelníkovi Merlinovi, královně Guinewiře, zlostné Morganě a mnoha dalších ?

První nejznámější obraz legendy nám poskytuje sir Thomas Mallory. Dalo by se říci, že v podstatě vytvořil kostu příběhu, který si z části vymyslel a do ní sepsal všechny mýtické prvky spojené s keltskými obyčeji a bájeslovím. Objevuje se zde Avalon, Lancelot, Merlin a další postavy. Jejich příběhy však vznikly v odlišných dobách a Mallory je zkloubil dohromady pod názvem Artušova smrt. Novodobá verze vznikla o 6 století později a to z pera Marion Zimmer Bradley, která dala příběhu krásu a působnost. Spisovatelka odehnala všechny křesťanské prvky, které do příběhu zakonponoval Mallory a respektovala pohanská fakta tehdejší doby. Bohužel vycházela z vlastních vizí, které se jí při psaní příběhu dostavily.

Artuš byl tedy faktem potomkem keltských králů avšak jej vychovali v adoptivní křesťanské rodině. Traduje se, že se Artuš narodil do doby dvou epoch ( Slunce se přemisťovalo ze znamení Berana do Ryb) .

Zmapujeme si tedy aspekty obou příběhů:
V křesťanské verzi se stal Artuš králem protože vytáhl meč z kamene. V tehdejší době však musel být korunován keltským obřadním způsobem. Tím byl rituál převtělení v jelena a zasvěcení o Beltainské noci. Skutečný král měl vykonat ale ještě spoustu hrdinských činů, svědčících o keltské tradici např . probuzení Hadí síly o Beltainu.
Bájný excalibur se sílou sedmi mečů je ale ve skutečnosti symbolem mužské pronikající energie. Ta aktivuje uzly a čakry v mužském těle během milostného aktu. Je to přesně ten meč, kterým v dalších pohádkách utíná drakovy hlavy.Na trůnu, v bitvě o Beltinu jej proto musí držet v rukou skutečný král. Je pochopitelné proč si církev vymyslela báje o meči v kameni. Artuš rituálem prošel a stal se králem . Manželství s Guineverou upevnilo jeho oprávněné postavení na zemi.
Guinevera byla dcerou královny Letní země. Té vládly ženy bojovnice a muži plnili roli společníků, ochránců a pomocníků . Královna měla právo mít milence a manžel to musel tolerovat. Artuš věděl, co znamená manželství s Guineverou. Křesťanští biskupové vyváděli kvůli hříchu a cizoložství jako diví, avšak v pohanském společenství protě neexistoval. Ostatně Artušovo sexuální partnerkou byla dočista jiná žena. A mohla to být i s velkou pravděpodobností i jeho nevlastní sestra Morgana, která se stala kněžkou. Sourozenci se téměř neznali, nevyrůstali spolu. Proč by si v Avalonu nepojistili ochranu pohanských tradic potomkem z čisté krve a keltským ? Nějaký incest ? Koho to zajímá !
Artuš ovšem legitimního potomka nezplodil a manželství se mu rozpadalo.

Podobně také legenda o hledání svatého grálu nebyla zas tak pravdivá. Ve skutečnosti nešlo o vůbec žádný pohár . Pojem Sangreal znamená v překladu královská krev.

Kouzelník Merlin- Merlin se v legendách objevuje za zády saského krále Vortigerna. Je svědkem panování římského krále Uthera a později též svými rady pomáhá Artušovi. V nejstarší doložené verzi příběhu je Merlin zobrazován jako lesní prorok s magickými schopnostmi. Za to, že zklamal Artuše prý utekl do kaledonskýclesů a zešílel. Malloryho verze hovoří o vodní víle Nimue(Někdy také Vivian), která měla Merlina údajně vlákat do podzemní sluje na kopci Bryn Myrddin, kde jej uspala. Podle Marion Bradley a i podle ostatních modernějších příběhů však není Merlin konkrétní jméno konkrétní osoby- jeto titul největšího keltského druida. Těm níže postaveným, se říkalo Taliesin.
V Artušovo době však skoro žádní druidové neexistovali protože roku 400 vtrhli do Británie Římané a obsadili ji. Duchovní moc na ostrově poté převzali ženy, kněžky. Nejvyšší velekněžka přebírala také nové jméno. Nejčastěji Nimue, Vivian nebo Elain.

Rytíř Lancelot je patrně nejspornější postavou v celých legendách. V záznamech je o něm zmínka až při výpravě za svatým grálem a putováním do Francie. Mallory jej zapsal do příběhu jako rozevlátou osobnost, která se zaryje do příběhu zamilováním do královny Guinevery. Oba nestydatě podvádí ctnostného Artuše . JENŽE ! .. Artuš se s Lancelotem setkává na výpravě za svatým grálem kvůli tomu, že je Lancelot jeho bratranec ze strany matky !

Máme zde i verzi, kde nechal Artuš Guineveru upálit za její cizoložství a z hořící hranice jí Lancelot zachrání.

Historické vyobrazení Morgany.
Artuše
Soubor:Idylls of the King 10.jpg
A Merlina ..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DiMorgana DiMorgana | 7. července 2013 v 19:57 | Reagovat

Nějak si nám zešílela :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.