"Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý; pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca

Tulipánové šílenství

14. června 2013 v 23:41 | Burgus |  Středověk

Tulipánové šílenství
Stejně jako středověk miluji černé tulipány. Nejsem snad žádný černý vyznavač temnoty, že mám v oblibě tolik černých věcí, ale tyto tulipány jsou svou barvou specifické. Dalo by se také říci, že ani vůbec černé nejsou.
Ačkoliv by se to člověku nezdálo, slova jako středověk a tulipán spolu mají mnoho společného.

Anno domini 1630-1637
Tulipánové šílenství je v podstatě název pro období, kdy byli lidé schopní utrácet peníze v hodnotě holandských pětipatrových domů za jednu cibulku speciální odrůdy tulipánu. Tulipány se v Evropě objevily už na začátku 16tého století, kdy je z tehdejší Osmanské říše přivezl habsburský vyslanec. Tulipány si poté našly místo v rakouských zahradách, ale nakonec se vyvoleně uchytli v krásném Holandsku. Dával se důraz na kvalitu a na počet. Pokud někdo vypěstoval dvoubarevné odrůdy, byl to pán. Ani nemluvím o lidech, kterým se povedlo vyšlechtit i různé kreace tulipánových listů s kombinací mnoha barev.
Dalo by se říci, že tulipány v podstatě položily základy burzy. Ovšem nedobré. V roce 1637 totiž kvůli tulipánům zkrachovalo nespočet obchodníků s tulipánovými cibulkami kvůli moru. Historikové i dokonce uvádí, že tento krach se zdál býti i větším, než byl krach na newyorské burze v roce 1929.
Slovo tulipán vzniklo na základě podobnosti s tureckým turbanem, nebo-li tulibanem (tuliban=tulipán)

Holandsko je do dnes obrovskou tulipánskou velmocí a pyšní se těmi nejlepšími odrůdami tulipánů na světě.
Má "černá" zlatíčka ^^ :oD
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.