"Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý; pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca

Permoník

12. července 2012 v 12:10 | Burgus |  Mystické bytosti v čr
Ve starých pověstích téže zvaný jako Pergmon , skřítek s dlouhými vousy a malou lucerničkou jež opatroval horníky v dole, anebo jim jen tak , pod nějakou podmínkou , pomáhal s řemeslem .

Ve svých zdrojích narážím na starou pověst .
Havíř nemohl nalámati skály tolik, aby měl slušný výdělek . Zatoužil aby mu nějaký kamarád , či dobrý duch pomohl . Stalo se. Druhý den při noční šichtě vidí havíř jak k němu kráčí mužík s dlouhým vousem a v kroji hornickém . Lamač ač se zarazil , pozdravil ho hornickým "Zdař bůh" .
Pergmon mu slíbil pomoc ale pod podmínkou , že o jeho pomoci nikomu nepoví . Lamač přísahal a týden na to, se mu vedlo lépe . Lámal víc skály než dříve a výdělky měl slušné . Jeho žena a i ostatní lidé se domáhali vědět , jak je tohle všechno možné .
Jednoho dne, na svátek svatého Prokopa , patrona horníků uvařila žena havířovi sváteční a moc dobrý oběd, až se havíř jen olizoval . Slíbil ženě , že za takový oběd dostane co si bude jen přát . Neměl to ale říkat . Havířova žena se ho optala kdo mu s prací vypomáhá a protože havíř sliby drží se smutkem jej ženě prozradil . To se mu ale vymstilo. Druhý den už na něj Pergmon čekal . Objal havíře a už mrtvého jej položil na dulní výtah . Když jeho mrtvé tělo vyjelo na povrch všichni si mohli přečíst nápis "Musel zemříti , poněvadž neuměl dodržeti slib daný vládci podzemí!" (Příbramská pověst)

Permoníci patří mezi bohaté nadpřirozené bytosti , protože jsou strážci nerostných pokladů ukrytých v zemi . Permoník nemusel být vidět celý . Někdy vystrčil ze skály hlavu nebo bylo jen slyšet ťukání malých kladívek , což bylo vždycky považováno za dobré znamení a předzvěst bohatého nálezu . Je samozřejmé že se k Permoníkům vždy mělo chovat uctivě a když někdy Permoník nechtěl uhnout z cesty , mělo se mu podlézt mezi nohama .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.