"Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý; pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca

Sběr

13. května 2012 v 16:12 | Burgus |  Bylinná lékárna
Sběr bylin

Je to krok k získávání léčivé byliny a aby byl úspěšný ,je nutno dodržovat určité zásady . Především musíme takovou rostlinu dostatečně znát . Sbíráme zdravé , chorobami či hmyzem nenapadené rostliny, přičemž dbáme , abychom nesmíchali více druhů dohromady(nejedovaté nikdy nesbírámé s jedovatými) . Během práce si nesmíme mnout oči ani jíst . Doporučuji trhat rukavicemi . Po sběru si ruce a obličej důkladně omýt. Nasbírané rostliny ukládáme volně , nemačkáme je a sušíme co nejdříve po sběru. Každá rostlina vyžaduje jinou dobu sušení a také jiný způsob aby se v ní zachovalo co nejvíce účinných látek . Sbíráme ohleduplně aby jsme rostlinu nepoškodili nebo nevyhubily . Vždy na místě necháváme něco z té rostliny aby jsme ji mohli za rok najít zas . Některí byliny si zachovávají nejvíce látek v určitém dnu . Již staří babyloňané sbírali Hlín nebo Durman v noci . Plinius starší se ve svém veledíle ( De historia naturalis ) zmiňuje o vlivu měsíčních fází na rostliny . Jsou důkazy třeba o tom , že za úplňku obsahují rostliny více vody než kdy jindy . Podle lidových pověr se rostliny musí sbírat pouze v noci - buď přímo o půlnoci,za novoluní nebo při ubývajícím měsíci atd. V některých dostupných starých literaturách se uvádí přesná noc např. Před svatým Janem , o svatojánské noci apod.

Pro léčebné účely se sbírají tyto části rostlin

Květ
Někdy se sbírají pouze jen koruní plátky kytičky ( např. u vlčího máku ) , jindy se naopak sbírají celá květenství (Bez černý) nebo i celá hlavička květiny ( Sedmikráska) . Květenství takové lípy se sbírá i s podpůrným listem . Květy se sbírají na počátku rozkvětu , když je již polovina květů rozkvetlá . Později sbírané květy ztrácejí při sušení svou barvu , jako třeba Třezalka tečkovaná nebo se drobí.
Ke sběru je nejvhodnější suché počasí v posledních hodinách , kdy jsou květy suché a obsah účinných látek dosahuje maxima . Musíme dbát aby se květ nepomačkal nebo nezapařil . Nikdy je nesbíráme do plastových (polyetylénových) sáčků protože zde není přívod vzduchu . Ihned po sběru je sušíme v tenké vrstvě ve stínu!

List
Nějkvalitnější drogu získáváme z listů jednotlivě trhaných . Tento způsob však potřebuje trpělivost protože je náročný a pomalý . Z pravidla se listy ze stonků a větviček sdrhují a třídí se teprve při sušení. Při sběru dbáme abychom na rostlině nechali dostatečný počet lístků , nutný k životu rostliny . Šetříme zejména listy na koncových větvích .
Listy sbíráme v době jejich plného vývoje . U většiny rostlin je to v období před rozkvětem nebo v době květu . Listy dvouletých rostlin vykvétajících až druhým rokem se sbírají rokem prvním . Při sběru odstraňujeme listy staré ,nevyvynuté nebo napadené hmyzem či jinými chorobami . Odstraňujeme i silné , dužnaté řapíky . Stejně jako květy rozprostřeme v tenké vrstvě a sušíme tak .

Nať
Je tvořena nadzemními částmi rostliny tj. stonky,listy a z pravidla i květy . Sbírá se plně vyvinutá nať ,obvykle na počátku květu ,buď ručně ,nebo se odřezává pod palec srpem pod ruku či do hrsti nebo se odstřihuje zahradnickými nužkami . Někdy se sbírá celá rostlina a stonek se odřezává pod spodními listy , u větších částí nbeo dřevnatějících bylin se sbírají pouze nezdřevnatělé vrchní části s listy a květy .

Kořen
Kořeny,oddenky převážně většiny léčivých rostlin se doporučuje vykopávat na podzim po ukončení vegetačního období ,kdy nadzemní část zasychá .je možno je však sbírat z jara na začátku vegetace . Pozdě na podzim vykopáváme kořeny a oddenky jen za suchého počasí a v době , kdy ještě nejsou mrazíky .

Plod
Způsob jejich sběru vyplývá mezi jinými z toho , jak budou dále použity ,to je jako čerstvé , sušené, pro průmyslové zpracovávání nebo k rozmnožování . Je-li chladnější počasí mohou se plody a semena sbírat během celého dne. Za parných dní je nutno sbírat zrána,hned jak oschne rosa,nebo navečer,než počne rosa opět padat .Dužnaté plody se obvykle sbírají v době úplné zralosti .Ty které na rostlině vytrvávají,je možno sbírat i později-snižuje se v nich obsah vody a sušení se pak urychluje .

Kůra
Kůra dřevin se z pravidla sbírá brzy na jaře ,kdy začíná proudit míza, nalévají se pupeny a počínají rašit první listy. Může se sbírat také napodzim po opadání listů . Nejlépe je sbírat kůru za vlhkého počasí nebo po dešti. V případě potřeby je kůru možné sbírat počátkem léta ale pouze z malých větví ,neboť v této době je ve staré kůře léčivých látek málo .Kousky čerstvě sebrané kůry se nedoporučuje sušit v ruličkách navzájem do sebe zapadajících neboť se takto kůra ničí a počíná plesnivět. Kůra z mladých větví se nejlépe sbírá tak , že se větve spirálovitě nebo každých 20-30cm kolem dokola naříznou,pak se naklepou tupým předmětem a sloupnou .

Cibule
Vytrhávají se ihned po skončení vegetačního období ,kdy nať žloutne a začíná zasychat .Získává se pouze z pěstovaných druhů . Po vytržení nebo vyrytí se očistí od hlíny a nechají oschnout .

Pupeny
Sbírají se výhradně časně na jaře,kdy jsou již nalité , ale ještě nevyrašily. V této době jsou lepkavé a obsahují nejvyšší a obsahují nejvetší procento aktivních pryskyřičných látek.Pupeny borovice ,břízy a topolu se sbírají ručně z postraních větví vzrostlých stromů . Nesbíráme je z mladých stromů a z vrcholků ,abychom nenarušili další růst a vývoj stromu .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.