"Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý; pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca

Proč jsou léčivé ?

4. května 2012 v 20:39 | Burgus |  Bylinná lékárna
Zelené rotliny umí využívat energii ze světla k přeměně energeticky chudých látek (voda,oxid uhličitý) a vázat ji v cukrech . Soubor těchto chemických reakcí se nazývá , jak všichni víme fotosyntéza a je podmíněn přítomností zeleného barviva (chlorofyl). Na fotosyntézu navazují další asimilační reakce, z nichž nejvýznamnější jsou ty, při nichž z neústrojných látek vznikají bílkoviny. Dalšími složitými pochody jsou za využití energie cukrů vytvářeny další nezbytené látky pro tělo . Jsou to především bílkoviny,tuky,organické kyseliny a řada dalších které souborně nazýváme jako primární metabolity ,neboť vznikají jako produkty základních látek výměny . Rostliny vytvářejí ze základních primárních látek řadou složitých pochodů tak zvané sekundární látkové výměny ještě další ,často velice specializované látky které označujeme jako vedlejší, sekundární.

Primární látky jsou obsaženy v téměř každé rostlině někdy dokonce ve značném množství
Z primárních látek mají pro lékařství praktický význam např.řepný cukr.-sacharóza
Pro obsah primárních látek se nejvíce využívají do lékařství drogy . Obsahují v buněčných stěnách svých pletiv rozpustnou kyselinu křemičitou (přeslička rolní , truskavec ptačí atd.)
V lidovém léčitelství se těchto drog využívalo často k léčbě tuberkulózy , dnes jsou z pravidla součástí čajových směsí s močopudným nebo odhleňovacím účinkem z plic . Některé takové , mají silné účinky , takže již v nepatrném množství vám mohou způsobit poruchy zdraví nebo dokonce smrt . Ale dnes jsou takové věci v lékařství doslova nepostradatelné.
Pozor ... Tyto rostliny se mohou užívat čistě jen v lékové podobě pod lékařskou kontrolou .

Látky které dělají rostliny léčivými a které jsou nezbytné pro léčbu jsou -> Alkanoidy , Glykosidy ,Třísloviny, Saponiny,Silice,Hořčiny a Fytoncidy ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.