"Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý; pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca

Codex Gigas

8. dubna 2012 v 15:46 | Burgus
Codex Gigas, Liber pergrandis, Gigas librorum nebo také Ďáblova bible , největší kniha ČR opředená obrovskými mýty o jejím vzniku . Odhadem tato kniha vznikla okolo roku 1229 a to v prostředí malého benediktýnského kláštera v Podlažicích u Chrudimi . Kniha je i na dnešní dobu neobvykle velká . Měří 900x505 centimetrů a váží 75 kilogramů , obsahuje 312 pergamenových fólií, (tedy nějakých 624 stran) pro které muselo padnout více než 150 zvířat . Soulad písma v knize, uspořádání a další věci naznačují, že je to dílo jedné a té samé osoby , nicméně historici tvrdí, že je člověk schopen napsat něco takového teprve za dvacet let.
Všechny texty v knize jsou do dnes opravdu dobře čitelné . Má 14 textů a obsahuje starý zákon bible a další uskupení různého obsahu, jako třeba penitenciál, který například odhaluje jakousi příručku pro mnichy ve které se dočtete způsoby pokání nebo seznamy hříchů .
Největší pozoruhodnost je na straně 290r., kde je vyobrazená půlmetrová podobizna barevného ďábla mezi dvěma sloupky . Následující texty jsou už pozoruhodné, temné a magické, v podobě formulí a kouzel k zahnání různých nemocí atd. Další kapitola je věnována kronice české . Poté už je v knize jen přehled velikonočních dnů.


Codex Gigas je opředen jednou legendou . Vypráví se v ní , že jistý mnich sídlící právě v tomto českém klášteře měl být potrestát hrůzným trestem, (uvádí se že zazděním za živa) protože provedl krutý hřích . Aby svůj hřích odčinil, slíbil, že pro klášter napíše za jedinou noc knihu tak velkou , jakou ještě svět neviděl . Byly mu doneseny potřebné věci k psaní, a tak se dal do práce . Po dvanácté hodině mu bylo však jasné, že se mu to nemůže povézt . Podle pověsti si tedy na pomoc zavolal ďábla,kterému se upsal a ten mu za noc napsal celou knihu.
A kde dnes Codex Gigas vlastně vězí ? ....
Během okupace švédskými vojsky ji švédové z kláštera odcizili a dodnes je v muzeu ve Stockholmu . Švédové ji zpět Čechám nehodlají vrátit a tvrdí, že je to jejich válkou získaný majetek.
Soubor:Devil codex Gigas.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.