"Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý; pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca

Germáni

21. února 2012 v 11:51 | Burgus |  Germáni
Antický zeměpisec Strabón označil Germány jako barbarskou skupinu v severní Evropě podobou Keltům avšak nikoli s nimi shodnou .
První zmínka o Germánech pochází od Posidonia z roku 100 př.n.l.
I Caesar se v Zápiscích o válce galské zmiňuje o Germánech . Název Germáni je pravděpodobně zkomolenina raného germánského slova Gaizamannoz (muži s oštěpy).
Germánské kmeny hovořili vzájemně srozumitelnými dialekty a sdíleli stejnou mytologii . Vycházeli z ní i starobylé,germánské ,literární památky .. z nichž nejznámější je snad Píseň o Nibelunzích .
Germánské kmeny sídlily v oblasti Harzu mezi řekami Ems a Odra ve Švédsku a Dánsku ale klimatické podmínky je vždy přiměly aby postupně stará území opustili . Přesuny vedly ke srážkám s Kelty . Z počátku tohle soužití bylo v menším míru jenže přirůstající obavy o obdělávání půdy ,majetek atd. Germány vedly k agresivitě . Tím pádem byli Keltové vytlačování ze střední Evropy dále na západ a na jih do oblasti Galie. Germánských kmenů bylo hodně ... Od Vandalů až po Vikingy.

Germánům hrozil hladomor a nebezpečí bylo umocněno změnami klimatu . Na severu se podnebí ke konci starého věku postupně oteplovalo a zvlhčovalo ,což mělo za následek zvyšování hladiny moře a zaplavování polí v nížinách . Zajištění potravy bylo proto obtížnější a vyžadovalo více sil a prostředků . Období hladu se stávalo častější a krutější .

Germáni obsadili starou Keltskou půdu ,jenže s ní neuměli hospodařit . Obrovská oppida mohli dobít a vyplenit ale už je neuměli upravovat . Nevěděli si rady ani s řadou Keltských předmětů ,které používali jejich předchůdci . Nedokázali si udržet velkou řemeslnou úroveň a také neuměl obchodovat .
Část kmenů se tedy rozhodla vystěhovat . Jako první se pravděpodobně hnuli Kimbrové a Teutoni a snimi malý táhnoucí kmen Ambronů .
Kmeny se vydávali na cestu s celými rodinami . Svůj majetek vezli na vozech taženými voly a dobytek hnali po cestě sebou. Od tohoto okamžiku každých několik desítek let dopadne na hranice antického světa úder ze severní oblasti .

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.