"Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý; pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca

Druidové

21. února 2012 v 10:10 | Burgus |  Druidství
Druidové
- měli v kmenech veliké postavení . Na slavnostech měl druid vždy poslední slovo a on jedinný měl povoleno vstupovat na posvátná místa . Byli vyobrazováni jako staří duchovní či kouzelníci s dlouhými bílými vousy . Bohužel zanikli už více než před tisíci lety ale i dnes se objevuje hodně zájemců o toto téma .

Druidové byli velice vzdělaní a výuka v dobrého druida trvala někdy i třicet let ! Byli znalci v oblastech rétoriky ,filosofie,psychologie i logických her a mistři hádanek a chytáků .. Měli rozsáhlé vědění ale vždy usilovali o větší poznatky . Mnohdy plnili funkce soudců ..lékařů a léčitelů..přírodovědců a stavitelů .
Keltští kněží byli rozděleni do několika skupin z nichž druidové byli zřejmě vrstvou nejvyšší a nejuniverzálnější, zatímco ostatní druhy keltských kněží, například Ovaté, Bardi, Fili, Ollamh či Brehoni, byli spíše specializovány na jeden druh činnosti.
Druidové nikdy nebyli tyranové které by na své rituály používali oběti jak už zvířat tak lidí . Věřili že je třeba ctít bohy a učili že to nejkrásnější na světě je už to že máme život . Že je třeba chovat se čestně a že poviností lidí je chránit všechny živé tvory mezi které řadili i stromy .
Mezi jejich základní kameny patřilo to že se musíme celý život učit jak žít a poznávat matičku zemi takovou jaká ještě je . Proto neuznávali a ani nestavěli vysoké chrámy či jiné stavby

Učení druidů
.Své poznatky si nezapisovali a všechny je předávali svým žákům ústně . Druidové si své žáky vybírali bez ohledu nad tím z jaké společenské vrstvy byly . Mohl to být malý chudý chlapec který těžko přežíval ale i syn velice dobře postaveného pána který celý život viděl jen krásu luxusu a ničeho jiného . Žák dosáhl stupně vzdělanosti až za 20-30 let ale druidové uplatňovali pravidlo že se učí celý život . Hovořili o svém učení málo a vždy odpovídali na otázky trošku kostrbatě a pro normálního člověka trošku nepochopitelně .
Učili, že je lidská duše nesmrtelná a po smrti odchází do jiného těla .

Mylné představy o druidech
Tradovalo se , že druidové o šestém dni sbírají jmelí z posvátného dubu zlatým srpem ,když před tím obětovali dva bílé býky .
První fakt -> Jmelí roste jen na jehličnanech zatímco na dubech roste jiný cizopasník .
Druhý fakt -> V archeologickém hledisku nebyl na žádných keltských ,bohatých nalezištích nalezen žádný zlatý srp .
Druidové byli opravdu vyrovnaní a v míru . Proto nás , přiznivce druidství opravdu rmoutí spisovatelská domýšlivost některých autorů kteří tyto mylné představy rozšiřují světem .


S pronikáním Římanů a později i křesťanství se však národy od pohanství odvrácely . Filosofie wydy ,orientována na děje přírody vytlačila víra v posmrtný život .
○Věk "dětí dubů" podlehl zániku ○


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.